Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Facultatea Tehnica de Constructii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#307
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pai ce sa iesi? Inginer instalator, pe specializarea pe care o alegi/faci/termini (electrice, ventilatii, sanitare, termice etc).

Materii sunt si cele de cultura tehnica si ingineasca, necesare oricarui inginer: mate, fizica, chimie, materiale de constructii etc dar s materii specifice si proiecte specifice. Consulta site-ul si ai sa vezi acolo ce si cum mai bine (programa).

#308
bogdanv92

bogdanv92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2011
M-am hotarat sa dau la Constructii dar parintii mei nu sunt prea fericiti de asta si ei tot incearca sa ma convinga ca nu e bine,ca e greu la camin, ca nu au bani.... Asa ca am si eu niste intrebari:cat costa caminul,mancarea?Cum e viata la camin?

#309
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
FantaMadness, o sa iti apara mesajele cand o sa le scrii corect gramatical.

LE: deocamdata stai 3 zile in vacanta.

Edited by Lucian_M, 04 February 2012 - 00:49.


#310
mvp4ever

mvp4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.12.2006

View Postmvp4ever, on 14th July 2009, 14:16, said:

va multumesc pentru raspunsuri, chiar astazi am fost sa ma inscriu(Facultatea de Instalatii IC), si am ramas stupefiat de cate note de 5,6 maxim 7 (cat am putut sa trag cu ochiu' la ceilalti care se inscriau) erau(la mate)  :blink: . In rest numai de bine, facultatea e aproape de mine(Dristor-Iancului), profesorii + secretare par ok, acum doamne ajuta sa ma tin de treaba. Bafta tuturor care se inscriu anul acesta la UTCB!

PS: Ieri erau 43 de persoane inscrise la IC(instalatii pentru constructii) + 3 la taxa + vreo 11 la IEPA(pt atmosfera and stuff)!

PS2: sper sa nu par "DOOHH", dar ce materie este "RM"  :blush:  ?


Revin, 3 ani mai tarziu cu impresii despre Facultatea de Instalatii ( sau mai nou, Facultatea de Ingineria Instalatiilor). Este o facultate grea. Primul an mi s-a parut cel mai usor, matematicile usoare, fizica usoara, singurul lucru care a fost greu a fost chimia(cu Popeasca), dar le-am trecut cu brio. Apoi am simtit gustul succesului, adica sa fii integralist, pentru prima oara si implicit odata cu acesta bursa. Bursa, chiar daca nu e o suma colosala de bani (400 ron pe luna) va spun ca este o motivatie uriasa din 2 motive: Ai 400 ron in plus fata de ce primesti de acasa si este un motiv de mandrie si imfumurare excesiva care serveste orgoliului personal.

Vreau sa va spun ca de cand am inceput facultatea nu am picat absolut niciun examen, colocviu, proiect, nimic. Si asta datorita faptului ca am vrut sa mai simt inca odata gustul succesului, al sentimentului de mandrie pe care il ai cand iei 10 la o materie si profesorii te lauda si colegii te admira. Nu vreau sa ma laud, vreau doar sa spun ca fara munca nu faci nimic. De exemplu, la MH (masini hidraulice, anul 3, prof Anton Anton-cine il stie, stie despre ce vorbesc) am fost la toate cursurile, am avut discutii cu dansul pe tema turbopompelor si a generatoarelor volumice, am avut prezenta si toate problemele luate la laborator --> si credeti-ma, acest lucru mi-a adus un beneficiu imens-> la examen (este oral), cand toata lumea era "frecata" in toate directiile de prof., pe mine nu m-a intrebat mare lucru (desi invatasem) acordandu-mi nota maxima aproape imediat dupa inceperea examinarii. Deci ce vreau sa zic este ca sa nu mai stati acasa ca lenesii si sa veniti la facultate, sa terminati proiectele la timp, sa mergeti la seminarii, sa aratati ca va pasa intr-un fel sau altul -> conteaza enorm pentru profesori.


Cat despre anii de facultate pana acum pot spune, din ce imi aduc aminte:

AN 1:
Algebra- Prof. Petrehus- foarte ok, examen cu foile pe masa.
Analiza 1 si 2 - Prof. Toma - acceptabil, te cam freaca dupa examen.
Fizica - nu retin numele, ok, dar doar pentru cei cu prezenta.
Chimie - Popescu, destul de nasol, pica multi --> aici nu conteaza cantitatea, ci mai degraba calitatea.
Desen tehnic - Geani Flamaropol, foarte tare!
Geometrie Descriptiva - Vali nu mai stiu cum, de treaba, materie usoara.
RM: ah, rezistenta...daca iti place nu ai probleme, daca nu ai restanta pana in anul 4.
Mecanica- Fonos Denisa, super profesoara care pare rea la inceput dar e foarte ok.
UC- utilizarea calculatorului, nu e curs windows, se axeaza pe elemente de matematica MAthcad etc..
Limbi straine- depinde ce alegi, pentru engleza se da un test inainte.

Nu-mi mai aduc aminte mare lucru, doar ca anul 1 e cel mai usor, dar la vremea respectiva ti se pare cel mai greu :roflmaofast:

AN 2:

Electro 1, Rosca, examen imposibil de luat daca inveti doar in sesiune, recunosc am avut mare noroc.
Electro 2, decanul actual, examen greutz, dar materie foarte frumoasa si usor de retinut (Transformatorul)
Hidraulica 1 si 2 - Damian, examen greu, cu frecangeala maxima si stres. probleme simple care par imposibile.
Termo 1 - Gavriliuc, unul din cei mai tari profi din facultatea asta, preda excelent, aproape ca inveti de la curs.
Termo 2 - Rodica Dumitrescu, profesoara care pare foarte dura, dar de fapt este foarte intelegatoare si te ajuta foarte mult. Atentie, materia este exagerat de multa si de grea (formule aiurea si extrem de multe).
Constructii: examen usor, proiect usor, prof cam naspa (se schimba dupa cum bate vantul) - nu-i retin numele.
Organe de masini - proiect mediu, se face in curtea Facultatii de Utilaj (in curte cu facultatea de drept), prof cam nebun Davidescu.
TMI- tehnologia si montajul instalatiilor, nimic special, chestii destul de utile, dar si multe in plus.
PAC- proiectare asistata de calculator, materie usoara daca ati mai lucrat in CAD.


Diferenta ca de la cer la pamant intre anul 1 si anul 2. Abia in anul 2 iti dai seama daca esti facut pentru aceasta facultate, in anul 2 inveti sa inveti.

AN 3 - se zice ca ar fi cel mai greu dintre toti anii de facultate, dar asa veti auzi la inceputul fiecarui an. Intr-adevar proiectele se multplica si parca sunt imposibil de terminat la timp.

Tot ce pot spune pana acum este ca proiectele sunt cele mai grele in anul 3, sunt foarte lungi si daca nu te tii de ele e imposibil sa ingrasi porcul in ajun. In anul 3 incep materiile de specialitate, care sunt mai frumoase si parca mai scurte (mai putin de invatat ca in anul 2) dar mai grele dpdv al intelegerii fiecaruia.

Daca aveti intrebari, va pot raspunde!

Scuze pentru postul prea lung!

Seara buna!

#311
carmyna

carmyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2008
Buna tuturor!
Sunt in clasa a 12a si as vrea sa dau la fac geodezie. Am citit si eu pe net ce am gasit despre asta si unele lucruri m-au cam speriat....am gasit niste discutii pe alt forum si acolo toata lumea spunea ca facultatea e extrem de grea, ca intra 200 si temina 50, ca profesorii sunt groaznici, ca e aproape imposibil sa treci unele examene... si multe alte lucruri de felul asta. Sincer, nu ma astepam sa fie f usor si nici nu am de gand sa termin facultatea fara sa muncesc deloc...totusi...ce se scria pe acolo mi-a dat de gandit. Eu cu matematica ma descurc binisor... nu zic ca sunt as... dar am un profesor extrem de exigent la liceu si vrei - nu vrei tot inveti.
Va rog, daca sunteti la geodezie, in special cei din an mai mare ( am inteles ca anul 2 cu danciu ar fi cel mai greu ), spuneti-mi si mie este chiar asa de grea facultatea?
Si as mai avea o intrebare legata de cazare...am inteles de la mama mea care a facut fac. instalatii cu multi ani in urma, ca C3 era camin de fete. Asa e si acum? Si exista si riscul de a ramane fara cazare? Cazarea se face in functie de media de intrare? Eu sper sa obtin o medie de 7-8. Cam unde ar fi posibil sa ajung cu media asta?
Multumesc de acum pentru raspunsuri... sper sa fie cineva care sa se indure si sa mi le dea...




Nu mai fa abuz de semnele de punctuatie.

Edited by Lucian_M, 05 March 2012 - 19:12.


#312
carmyna

carmyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2008
Nu prea e miscare in perioada asta pe aici... intre timp am mai aflat amanunte despre camine... am aflat ca C3 este camin mixt, dar fetele de anul I sigur prind acolo fiindca C2 este doar de baieti... sper sa prind si eu daca ajung la facultatea asta.
Despre geodezie insa as vrea sa mai aflu amanunte, daca este cineva la geodezie care e dispus sa vorbeasca putin despre cum e pe acolo, astept cu nerabdare.

Pt bogdanv92
Desi nu sunt inca studenta as putea sa-ti dau cateva amanunte fiindca am citit tot ce am gasit pe forumuri despre UTCB. Si daca actualii studenti nu intra pe aici o sa-ti spun eu cam ce am aflat. Legat de camin am inteles ca se plateste in jur de 100 lei / luna ( 80-150 in functie de cati stau in camera si ce camin prinzi), despre mancare cineva spunea ca e destul de buna (cu 10 lei poti lua o portie de friptura cu cartofi prajiti), iar despre viata in camin cred ca depinde ce noroc ai ... ce colegi de camera nimeresti. Daca am spus ceva gresit imi cer scuze. Repet, vorbesc din auzite. Asteptam si actualii studenti cu amanunte.

Edited by Lucian_M, 05 March 2012 - 19:14.


#313
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postbogdanv92, on 2nd February 2012, 22:41, said:

M-am hotarat sa dau la Constructii dar parintii mei nu sunt prea fericiti de asta si ei tot incearca sa ma convinga ca nu e bine,ca e greu la camin, ca nu au bani.... Asa ca am si eu niste intrebari:cat costa caminul,mancarea?Cum e viata la camin?

Caminul e 100-130 de roni pe luna in C2 sau C3, cantina e langa camine si cu 8 lei mananci ok.

View Postcarmyna, on 23rd February 2012, 11:45, said:

Buna tuturor!
Sunt in clasa a 12a si as vrea sa dau la fac geodezie. Am citit si eu pe net ce am gasit despre asta si unele lucruri m-au cam speriat....am gasit niste discutii pe alt forum si acolo toata lumea spunea ca facultatea e extrem de grea, ca intra 200 si temina 50, ca profesorii sunt groaznici, ca e aproape imposibil sa treci unele examene... si multe alte lucruri de felul asta. Sincer, nu ma astepam sa fie f usor si nici nu am de gand sa termin facultatea fara sa muncesc deloc...totusi...ce se scria pe acolo mi-a dat de gandit. Eu cu matematica ma descurc binisor... nu zic ca sunt as... dar am un profesor extrem de exigent la liceu si vrei - nu vrei tot inveti.
Va rog, daca sunteti la geodezie, in special cei din an mai mare ( am inteles ca anul 2 cu danciu ar fi cel mai greu ), spuneti-mi si mie este chiar asa de grea facultatea?
Si as mai avea o intrebare legata de cazare...am inteles de la mama mea care a facut fac. instalatii cu multi ani in urma, ca C3 era camin de fete. Asa e si acum? Si exista si riscul de a ramane fara cazare? Cazarea se face in functie de media de intrare? Eu sper sa obtin o medie de 7-8. Cam unde ar fi posibil sa ajung cu media asta?
Multumesc de acum pentru raspunsuri... sper sa fie cineva care sa se indure si sa mi le dea...
Daca e sa te iei dupa zvonuri, orice facultate din UTCB e foarte grea. Problema e ca aia 50-60% care se lasa de facultate o fac pt ca nu-si dau deloc interesul. Eu sunt in anul IV la CFDP si nu stiu pe nimeni din tot UTCB care sa se fi lasat de facultate ca e prea grea; s-au lasat ca in anul I nu au venit mai deloc la facultate sau si s-au trezit cu o droaie de restante, iar altii s-au apucat de muncit si nu au mai avut timp de facultate. Daca vii la majoritatea cursurilor si seminarelor, iti faci temele si proiectele cat de cat la timp, nu ai probleme.

In anul I o sa stai in C3; daca ai vreo pila, s-ar putea sa stai in C4.

#314
carmyna

carmyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2008

View Postmwlambo, on 5th March 2012, 16:46, said:

Daca e sa te iei dupa zvonuri, orice facultate din UTCB e foarte grea. Problema e ca aia 50-60% care se lasa de facultate o fac pt ca nu-si dau deloc interesul. Eu sunt in anul IV la CFDP si nu stiu pe nimeni din tot UTCB care sa se fi lasat de facultate ca e prea grea; s-au lasat ca in anul I nu au venit mai deloc la facultate sau si s-au trezit cu o droaie de restante, iar altii s-au apucat de muncit si nu au mai avut timp de facultate. Daca vii la majoritatea cursurilor si seminarelor, iti faci temele si proiectele cat de cat la timp, nu ai probleme.

In anul I o sa stai in C3; daca ai vreo pila, s-ar putea sa stai in C4.

Multumesc mult pentru raspunsuri. Sper sa intru si eu la facultatea de geodezie si sa o si termin. :)

#315
byyb_12

byyb_12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.11.2011

View Postmushasi, on 3rd November 2011, 19:53, said:

Din ce am citit pe forumuri am inteles ca decat la CCIA se da acel test de intrare iar la celelalte intri pe baza notei la mate din bac si numai stiu ce, am mai inteles ca acel test de la CCIA se da din matematica si fizica care sunt cuprinse amandoua materiile in acelasi test. Unde as putea gasi niste exemple de teste..? Trebuie neaparat sa rezolvi din amandoua amandoua materiile sau nu neaparat?
Buna, la admitere la CCIA sunt 18 intrebari, dintre care 12 de matematica si 6 de fizica, tip grila. Daca ma intrebi pe mine, sunt usurele intrebarile. Exemple se gasesc pe site-ul universitatii, daca nu gasesti da-mi un PM si iti arat. Daca nu ma insel (de fapt stiu de la sora mea care e in anul IV la ei), chiar din testele alea se vor da la admitere.  :thumbup:

Edited by byyb_12, 06 March 2012 - 16:53.


#316
Yayiks

Yayiks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2012
Salutare! Sunt student la CFDP, anul I in cadrul Universitatii Transilvania din Brasov si as vrea ca de la anul sa ma tranfer la UTCB. Din ce am auzit, la UTCB nu poti trece in anul II daca nu ai analiza matematica luata, iar eu am restanta aici. E doar un mit sau e o conditie obligatorie pentru a avea pretentii la UTCB?

O alta chestiune e ca la Brasov Materialele pentru Constructii se fac abia in anul II, iar din ce stiu la Bucuresti se fac in anul I. Va trebui sa dau echivalare sau ceva de genul in vara?

Daca ma poate sfatui cineva in legatura cu ce pasi ar trebui sa urmez, as ramane recunoscator.  :peacefingers:

#317
augustus234

augustus234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2012
Salutare. Sunt elev in clasa a 12a la CN ,,Fratii Buzesti" din Craiova si am hotarat sa dau la CCIA. Am si eu cateva intrebari:
-unde pot gasi subiecte asemanatoare examenului sau carti cu probleme, cum este grila de la politehnica?
-cat este bursa la momentul acesta?
-are rost sa imi fac probleme in legatura cu examenul de admitere? Fac matematica cu Popa , poate il stiti, nu pot zice ca am fost olimpic, dar am invatat matematica. Fizica m-am apucat de 3 luni de mecanica si de electricitate(pt. bac) si am terminat variantele de bacalaureat, trecand la o culegere pe care mi-a dat-o profesoara de fizica. Este suficient sau trebuie sa mai cer alta culegere?
-care sunt ultimele medii de intrare la CCIA si CFDR?
-chimia din primul an este grea? Eu am neglijat aceasta materie in liceu pentru cam am avut 3 profesori, fiecare cu un stil de predare diferit si in plus nu prea imi place, dar la anorganica ma descurc cat de cat.
Multumesc.

#318
paduroiuandrei

paduroiuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.12.2009

View Postcarmyna, on 23rd February 2012, 12:45, said:

Buna tuturor!
Sunt in clasa a 12a si as vrea sa dau la fac geodezie....

Salut.Sunt anul doi la geodezie si as putea sa ti dau cateva raspunsuri.In primul rand, cazare primeste toata lumea, nu prea am auzit sa ramana cineva pe afara.In legatura cu facultatea, ar fi multe de zis, si mai multe care nu pot fi exprimate in cuvinte.In primul an ai parte de profesori cat de cat ok(neuner si giurgiu,chiar si octavian badescu,mai putin la notare).Anul 2, in schimb, ma face sa cred ca primul an a fost pistol cu apa.Nu stiu ce sa zic, sunt destul de frustrat.Proiectele sunt multe, pretentiile profesorilor si mai multe, timp si chef nu ai pentru toate.Materiile nu au fost extraordinar de grele pana acum, profesorii le au facut grele(cazul lui Moldoveanu).Danciu nu e chiar la fel ca Moldo, el zice ca vrea sa te faca sa inveti, dar are niste metode....Ma rog, daca tragi tare(tare de tot), se pot lua si examenele astea.
Nu vreau sa te sperii.Ce e drept, nici nu ti recomand sa vii aici.De altfel, nu as recomanda nimanui sa vina aici.Dar daca crezi ca o sa ti placa, incearca.Tot ce conteaza e sa ti placa ceea ce faci.
Daca mai ai intrebari, o sa ti raspund cu placere

#319
carmyna

carmyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2008
[quote name='paduroiuandrei' date='27th March 2012, 18:58' post='11290104']


Multumesc pentru raspuns. Sincer, m-ai cam speriat, dar cred ca o sa raman totusi la alegerea asta, mai ales ca nu am gasit alte facultati care sa ma atraga mai mult. Sper sa nu regret mai tarziu.

#320
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostYayiks, on 22nd March 2012, 01:27, said:

Salutare! Sunt student la CFDP, anul I in cadrul Universitatii Transilvania din Brasov si as vrea ca de la anul sa ma tranfer la UTCB. Din ce am auzit, la UTCB nu poti trece in anul II daca nu ai analiza matematica luata, iar eu am restanta aici. E doar un mit sau e o conditie obligatorie pentru a avea pretentii la UTCB?

O alta chestiune e ca la Brasov Materialele pentru Constructii se fac abia in anul II, iar din ce stiu la Bucuresti se fac in anul I. Va trebui sa dau echivalare sau ceva de genul in vara?

Daca ma poate sfatui cineva in legatura cu ce pasi ar trebui sa urmez, as ramane recunoscator.  :peacefingers:
Din cate stiu, una din conditiile de acceptare a transferul e sa fii integralist, dar bineinteles pot fi si exceptii. Cel mai bine dai o fuga pana la Bucuresti la CFDP si stai de vorba cu prodecana ca e super de treaba si te va ajuta cu siguranta ;).

Materii pe care nu le-ai facut le recuperezi pe parcurs.

#321
AdDiCto0_MOrPhInE

AdDiCto0_MOrPhInE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2008
Sa inteleg ca nu sunt fete la facultatea de constructii? :rolleyes:

#322
FantaMadness

FantaMadness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2012
colcăie

#323
CrazyCCA

CrazyCCA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2011
Sa sti ca in ultimi ani au tot venit fete frumoase pe la constructii, mai ales la C.C.I.A.("civile"), unde inainte cand eram eu anul 1 deabia vedeai una. Nu mai vorbesc de Fac. de Geodezie unde "colcaie". Plus ca in caminele C3, C4 vreo 3 etaje in fiecare numai camere cu fete. Pacat ca majoritatea sunt cam pretentioase cand vine vorba de baieti.
Daca aveti intrebari privind C.C.I.A. (civile) o sa va mai raspund si eu la ele.

Edited by CrazyCCA, 04 April 2012 - 21:06.


#324
paduroiuandrei

paduroiuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.12.2009

View Postcarmyna, on 28th March 2012, 23:03, said:

Sper sa nu regret mai tarziu.

O sa-ti blestemi zilele :)))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate